WPROWADZENIE
Wymiana końcówek drążków kierowniczych to jedna z prostszych czynności serwisowych.
Luz na końcówkach (lub drążkach środkowych) można sprawdzić w łatwy sposób. Podnosimy lewarkiem wybrane koło, tak aby mogło się swobodnie ruszać i chwytamy je obydwoma rękoma na godzinie 9 i 15.
Energicznymi ruchami bujamy kołem prawo lewo sprawdzając luz na drążku lub końcówce. Jeśli wyczuwalny luz jest na sworzniu końcówki drążka ściągamy koło zaczynamy wymianę.
DEMONTAŻ
Końcówka drążka jest zabezpieczona śrubą kontrującą, która zabezpiecza końcówkę przed zmianą jej pozycji. Na początku luzujemy tą nakrętkę i z powrotem dokręcamy ją już bez klucza do miejsca styku z końcówką. W ten sposób zbieżność będzie zbliżona do pierwotnie ustawionej i nie będzie zbyt dużej różnicy w drodze na stację robiącą pomiary i regulację komputerowo.
Teraz wyciągamy zawleczkę zabezpieczającą śrubę końcówki.
i odkręcamy śrubę sworznia końcówki drążka.
Aby wyjąć końcówkę ze zwrotnicy powinniśmy użyć ściągacza, ale jeśli końcówka idzie do wymiany można spróbować wybić ją młotkiem od spodu – jak tylko puści rdza wyjdzie bez problemu.
Teraz możemy już wykręcić końcówkę z drążka środkowego.
MONTAŻ NOWEJ KOŃCÓWKI
W zależności od producenta, nowa końcówka może być wyposażona w kalamitkę do smarowania sworznia. Warto taką nową końcówkę wypełnić dodatkową porcją smaru, bo jak to w fabryce bywa jest go wprowadzone bardzo oszczędnie.
Nakręcamy nową końcówkę na drążek.
Warto też przesmarować otwór na sworzeń końcówki w zwrotnicy – późniejszy demontaż będzie łatwiejszy. Dokręcamy końcówkę od spodu śrubą i zabezpieczamy zawleczką.
Teraz kontrujemy końcówkę nakrętką na drążku i jedziemy na stację ustawić zbieżność.